Vastutustundlik mängimine
Järgnevalt teeme ülevaate sellest, kuidas spordiennustusi võimalikult arvestavalt, tasakaalukalt ja vastutustundlikult teha. Pole sugugi saladus, et mõned inimesed sattuvad teistega võrreldes rohkem hasarti. See kõrgenenud hasartsus võib aga tuua kaasa negatiivseid tagajärgi. Seepärast on oluline suhtuda ennustustegevusse kui mängimisse võimalikult vastutustundlikult. Võttes ette praktilisi samme on sul võimalik viia kõikvõimalikke spordipanuste tegemisega seotud isikliku elu riske miinimumini.
Millest tulenevad probleemid hasartmängudega?
Spordiennustused on üks hasartmängude liik, kuna see tegevus on seotud rahaliste panuste tegemisega. Kuigi lõviosa spordiennustajatest ei koge olulisi isiklikke probleeme tegevuse tulemusena, siis leidub ikkagi neid, keda panustamine tugevalt mõjutab.
Panustamisega kaasneb adrenaliinisööst ja tugev ootusärevuse tunne potentsiaalsete võitude osas. See tundmuste võrgustik võib endasse tõmmata inimesi, kes soovivad reaalsusest väljuda, probleeme unustada või kes kogevad antud emotsioone lihtsalt teistest tugevamalt.
Leidub neidki, kes soovivad spordiennustustega tegeleda selleks, et saada korda oma finantsolukorra. Nagu arvata võib, siis see ei ole eluterve viis, kuidas rahalist olukorda parandada. Juba lühikeses perspektiivis võivad ilmneda täiendavad probleemid.
Mis on mõistliku spordipanustamise alused?
Vaatame üle kuldreeglid, mida tasuks järgida, et spordiennustuste tegemine oleks mõistlik ja tasakaalukas.
- Mõista, et tegu on meelelahutusega. Spordiennustuste tegemine pole viis, kuidas raha teenida ega finantsprobleeme lahendada.
- Ära kunagi panusta rohkem raha, kui oled nõus täielikult kaotama.
- Ennusta mõistlikult, kaaludes ratsionaalseid argumente ühe või teise meeskonna või mängija suhtes.
- Mitte kunagi ei tohiks naasta spordiennustuste juurde ideega kaotatud raha tagasi teha.
- Lepi mõttega, et teistel inimestel võib olla suurem eelarve ennustamiseks. Ja kellelgi on jällegi vähem.
- Sea endale kindlalt piiritletud eelarve. Ära kunagi ületa oma seatud limiite.
Kuidas aru saada, et sul või kellelgi teisel on probleem?
Iga sõltuvusolukorra puhul kaasneb unikaalne kombinatsioon erinevatest mõjuteguritest. Vaatamata sellele on olemas universaalseid tunnuseid, mis korduvad ühest situatsioonist teise.
Kindlasti tasub mure korral alati professionaaliga konsulteerida. Siiski võid esmaseks teejuhiks vaadata järgnevat sümptomite nimekirja. Kui leiad vähemalt neli tuttavat sümptomit, siis tegu võib olla probleemiga.
- Toimuvad korduvad, ent tulutud katsed panustamist vähendada või täielikult lõpetada.
- Spordiennustusi kasutatakse sellest, et igapäevaste elu probleemide või negatiivsete emotsioonide eest põgeneda.
- Kaaslastele või spetsialistidele valetatakse oma sõltuvuse ja probleemide ulatuse või sügavuse kohta.
- Ennustustele kuluvad rahasummad kasvavad, kuna soovitakse suuremaid võite või kogeda teatavat närvikõdi.
- Igapäevane elu alistub spordipanuste tegemisele ehk muud vajalikud tegevused ning mõtted vajuvad tahaplaanile.
- Olulised elu etapid ja ülesanded hakkavad panustamisele alla vanduma, näiteks toimub lõpuks töölt vallandamine või lahkuminek.
- Kui vähendada hasartset meelelahutust, siis hakkavad tekkima ärritunud, ärevad ja rahutud meeleolud ja/või mõtted.
- Raha laenamine või varastamine, et teha panuseid aina edasi, mis varem või hiljem viib edasiste probleemideni.
- Kaotatud raha proovitakse tagasi saada sama tegevuse kaudu. Näiteks pärast ebaõnnestunud panust tehakse ennustusi edasi.
NB! Pea meeles, et mõnikord esineb vähem kui neli nähtavat sümptomit, ent need 2-3 tükki on rafineeritumad ja esinevad tugevamal kujul. Sel juhul on ikkagi tegu hasartmängu probleemiga.
Kust selliste probleemide korral võiks abi saada?
Eestis on mitmeid organisatsioone ja asutusi, kust võid saada mure korral abi. Osa neist on tasulised, ent teised jällegi tasuta variandid. Uuri järgnevaid võimalusi lähemalt.
- Hasartmängusõltuvuse Nõustamiskeskus: Tegu on keskusega, kus tegeletakse nii hasartmängu- kui ka digisõltuvusega. Hinnatakse probleemi ulatust ja tõsidust, pakutakse nõustamist ning tehakse psühhoteraapiat. Positiivne on see, et nende teenused on probleemide küüsis vaevlejatele tasuta, kuna rahastus tuleb hasartmängumaksudest. Neil on ka telefoni lühinumber, kuhu saad helistada: 15410
- Katriito: See on nõustamis- ja psühhoteraapiakeskus, kust saab tasuta abi hasartmängude sõltuvuse probleemide korral. Nendega tasub kindlasti ühendust võtta, kui tunned, et spordiennustuste tegemine on üle käte minemas. Samamoodi saad sinna suunata lähedasi inimesi, kelle puhul näed olulisi ohumärke. Ka nende rahastus tuleb hasartmängumaksudest koostöös HMSNK-ga.
- Psühholoogid ja psühhiaatrid: Eestis leidub sadu kõrgelt kvalifitseeritud ja tulemuslikule ravile suunatud vaimse tervise eksperte. Osa neist on Haigekassa poolt kaetud, teised aga vajavad eraviisile vastuvõtu puhul visiiditasu maksmist. Oluline vahe on see, et psühhiaatrid saavad välja kirjutada ka ravimeid, ent psühholoogid on pigem kuulavad, nõustavad ja suunavad vaimse heaolu abilised.